Виїзд за кордон з дітьми в умовах воєнного стану
Лип 30, 2022
ПОЛІТИКА КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ
Сер 19, 2022

В Чорногорію на авто

Отже, якщо ви вирішили поїхати на машині з України в Чорногорію, у вас є декілька варіантів маршруту:

  • Україна – Угорщина – Хорватія – Чорногорія
  • Україна – Румунія – Сербія – Чорногорія
  • Україна – Угорщина – Сербія – Чорногорія.

Також можна їхати через Польщу чи Словаччину.

Ми обрали перший варіант. Це найлегший маршрут, оскільки він пролягає здебільшого по автобанах Угорщини та Хорватії з відмінною якістю доріг

Дорога по Україні

Сумки зібрані, машина укомплектована і готова до подорожі, починаємо рух у напрямку країни Чорних гір. По Україні їдемо Київ – Житомир – Рівне – Львів (траса відмінна) і далі на Мукачево. Цей відрізок на даний момент в задовільному стані, проведений ямковий ремонт. Далі є два варіанти: КПП Лужанка і КПП Чоп (більш завантажений).

Угорщина

Перетинаємо кордон на КПП Лужанка (Берегове). Пам’ятаємо про заборону на ввезення м’ясних і молочних продуктів, а також про допустимі норми алкоголю і сигарет.

В Угорщині дороги платні, тому заїжджаємо на першу ж АЗС і купуємо віньєтку, яка надає право на проїзд по дорогах Угорщини на 10 днів. При купівлі віньєтки пред’явіть оператору АЗС техпаспорт, він занесе дані у базу і надасть вам чек. Чек потрібно зберігати до КПП з Хорватією, здійснити оплату можна карткою. Вартість залежить від типу транспортного засобу, в середньому 10 євро для легкового автомобіля.

На трасі в Угорщині є стоянки для транспорту зі “зручностями”, але умови там не дуже хороші, краще зупинятися на АЗС, де рідко, але все ж трапляються платні туалети. Готелів безпосередньо уздовж траси немає, необхідно з’їхати з дороги або зупинятися на відпочинок у столиці. Будапешт зручніше проїжджати через місто, а не по об’їзній. Таким чином можна помилуватися красою угорської столиці.

Відпочивши, продовжуємо шлях до КПП між Угорщиною і Хорватією. Митний контроль не займе багато часу, але іноді авто з українською реєстрацією «виділяють» із загальної черги: просять з’їхати в бік, але навмисно не затримують, перевіряють усіх однаково.

Хорватія

Після КПП до автобану 15 км, далі до Загреба 73 км. Коли їхали ми, на цій ділянці було погане покриття, проводились ремонтні роботи зі встановленим обмеженням швидкості. Проїжджаємо по окружній Загреба і знову виїжджаємо на автобан. У Хорватії дороги платні, при в’їзді стоять автомати: натискаєте кнопку “ticket” і берете талон, оплата при виїзді оператору (близько 32 євро). Сплатити можна готівкою (кунами), а краще звичайно картою. Варто зазначити, що наступні 480 км дорожнє покриття відмінне, шлях проходить через гори: мальовничі пейзажі, численні тунелі (протяжністю до 6 км), вражаючі віадуки. Їхати дуже комфортно, дозволена швидкість тут 130 км/год. АЗС розташовані через кожні 40-50 км. Будьте уважні, на автобані неприпустимо опинитися без палива, за порушення передбачені штрафи.

Якщо захочете перекусити, на заправках продають дуже смачну національну випічку – бурек. Буреки бувають з м’ясом, сиром або шпинатом. Оплачувати паливо і покупки зручніше карткою, без необхідності міняти валюту на місцеві куни. Перекусивши, можна продовжити подорож.

Шлях по Хорватії пролягає через Боснію і Герцеговину, яка після розпаду Югославії отримала 24 км морського узбережжя. Тому перед Чорногорією треба пройти ще КПП Хорватія – Боснія і Боснія – Хорватія. На щастя це досить швидко і безпроблемно.

На кордоні Хорватії з Чорногорією в травні черг немає, а в липні-серпні можна простояти кілька годин. Митний огляд можна пройти швидко і легко: без огляду багажу і численних питань. А ось на зворотному шляху, якщо не пощастить, може бути навпаки: шукають цигарки, алкоголь, наркотики, пршут, сир (Євросоюз прийняв закон про заборону на ввезення м’ясних і молочних продуктів), запитують скільки готівки маєте при собі, куди їдете, ретельно оглядають кожну одиницю багажу, навіть перегортають книги.

Ласкаво просимо в Чорногорію

Від кордону з Хорватією до Будви близько 54 км. Ми прямували у Будву через поромну переправу з боку Герцег-Нові на сторону Тівата.

Квиток на пором продається у кіоску перед переправою, для легкових

авто вартість 4,5 євро. Його необхідно віддати перед заїздом і паркувальник вкаже який ряд зайняти. Пором заповнюється не більше 10-15 хвилин. Сама переправа (300 м) займає близько 10 хвилин. У сезон буває скупчення транспорту, туристичні автобуси пропускають поза чергою.

Після переправи шлях пролягає вздовж узбережжя Боко-Которської затоки Адріатичного моря. З одного боку – гори, з іншого, майже на рівні з дорогою – море. Краса надзвичайна, купа позитивних емоцій. Все, що відкривається погляду, викликає захват: смарагдова вода, пальми, гори, вілли, яхти. Швидкість тут обмежена: 40, 50, 60, 70, 80 км/год. Знак “80” може бути дозволений, наприклад, на ділянці 400 м, потім знову “50”. Поліції в сезон на узбережжі багато. Здебільшого контролюють пішохідні переходи і суцільну лінію.

Дісталися! Тепер настав час відпочивати та насолоджуватися прекрасною природою Чорногорії і пляжами Адріатичного моря.

Що потрібно знати?

  • Проїжджаючи через декілька країн, немає необхідності кожен раз обмінювати гроші на місцеву валюту за наявності банківської карти. Картка спрощує розрахунки за проїзд по платних дорогах, мостах, тунелях, на заправних станціях, у ресторанах та майже у всіх готелях.
  • Авто з українською реєстрацією може перебувати в країні без тимчасових обмежень. В Україні на авто необхідно оформити грін-карту – міжнародний страховий сертифікат, а усім пасажирам туристичну страховку.
  • Якщо у вас немає біометричного паспорта, для поїздки в Чорногорію на автомобілі найпростіше отримати болгарську візу – вона видається на півроку. Болгарська віза надає право на транзитний проїзд через Румунію. Для в’їзду до Сербії і Чорногорії візи не потрібні. За півроку треба відвідати Болгарію хоча б 1 раз, інакше наступного разу можуть відмовити в отриманні візи.
  • Для проїзду по автомагістралях Угорщини необхідно відразу ж на першій заправці купити віньєтку. В Угорщині та Румунії ввели електронні віньєтки: номер транспортного засобу касир заносить в базу даних з техпаспорта, а на руки видають тільки чек. На лобове скло клеїти нічого не потрібно.
  • У Хорватії платні автобани. Проїзд по ним в Чорногорію на легковому автомобілі обійдеться близько 40 євро